לוגו אתר בטעינה

הידעת

אודות הקמח הלבן

הקמח הלבן אהוב על כולנו, זה ברור. בשנים האחרונות אנו נחשפים לסוגים נוספים של קמחים, אך מה לגבי המוצר הבסיסי ביותר – הקמח הלבן? על הערכים התזונתיים בקמח הלבן, על סוגי קמחים נוספים, ומדוע אפשר להמשיך לאכול אותו בכיף, בכתבה שלפניכם.

ישנן מספר גישות לגבי הקמח הלבן והמקום שלו בבריאות גופנו. גישה ראשונה טוענת כי הקמח הלבן נותן לנו המון, בעיקר ברמה הרגשית והנפשית. יש בו משהו מנחם, עוטף, נותן הרגשה של בית, אבל לא רק. לקמח הלבן יש ערכים תזונתיים והוא בהחלט חיובי לגוף שלנו. הגישה השנייה טוענת שהקמח הלבן הוא פחמימה ריקה שלא נותנת לגוף הרבה. אז מה נכון? בחרנו להביא בפניכם את הגישה החיובית, וגם לספר מה מכון דוידסון, הזרוע החינוכית של מכון וייצמן, חושבת על הקמח הלבן, ומה שמספרים עליו.

מה חושבים במכון דוידסון על הקמח הלבן?

מכון דוידסון פרסם כתבה בה הוא מתייחס לטענות שיש בנושא קמח לבן, ובעיקר מפריך אותן. במכון דוידסון טוענים כי הם לא מצאו סימוכין בספרות המדעית והרפואית לטענות על כך שקמח לבן גורם לכל מיני מחלות, אלא  באופן כללי הוא חלק ממכלול גדול יותר של ההשפעות הסביבתיות עלינו ועל גופינו, ולא גורם אחד או עיקרי.

מה הערכים התזונתיים שיש בקמח לבן?

מעניין מאוד לגלות את הוויטמינים והמינרלים שתוכלו לקבל בכמות של 100 גרם קמח לבן:

·      ויטמין B1 – 0.12 מ"ג                                                

·      ויטמין B2 – 0.04 מ"ג                                                

·      ויטמין B3 – 1.25 מ"ג                                                

·      ויטמין B6 - 0.04 מ"ג                                                 

·      ויטמין E – 0.06 מ"ג                                                  

·      חומצה פולית26 מ"ג                                               

פחמימות: 73.61, חלבונים: 10.33, שומנים: 0.98

רגע, אז מה זה לחם קל? הכוונה במונח 'לחם קל' הוא בהיותו קל בקלוריות. לחם לבן ולחמים נוספים יכולים להחזיק כמות גבוהה של קלוריות, כשהלחם הקל אמור להכיל כ-40 קלוריות לפרוסה.

אילו סוגי קמחים נפוצים היום?

לאלו מכם אשר רוצים להרחיב את התפריט שלכם, ולהכיר סוגי לחמים נוספים מלבד לחם לבן, הנה מגוון קמחים ולחמים מעניינים עבורכם:

·      קמח שיבולת שועל – דגן נהדר ועתיק, זהו קמח מלא ללא גלוטן, מתאים להכנת לחם ועוגיות. כמות הקלוריות בו גבוהה יותר אגב, מהכמות בקמח הלבן.

·      קמח כוסמין – חיטה בעלת אחוז גבוה יותר של חלבון מאשר בקמח הלבן. מספר הקלוריות דומה לקמח הלבן, ועם הקמח הזה אפשר לאפות פשטידות, עוגות ועוגיות.

·      קמח שיפון – שיפון הוא דגן, בדומה לחיטה ממנה מכינים את הקמח הלבן. מספר הקלוריות דומה לקמח הלבן ועיקר העניין פה הוא לחם שיפון.

·      לחם מחמצת – המחמצת היא תערובת של קמח ומים אשר "נותנים לה לעמוד" עד שהשמרים הטבעיים שקיימים בקמח, מתחילים לתסוס. למה מחמצת? מכיוון שהשמרים הטבעיים בטעם חמצמץ

האם קמח מלא בריא יותר מקמח לבן?

בשנים האחרונות אנו עדים לשפע סוגים של קמחים ולחמים, ולא תמיד יודעים במה לבחור ומדוע. הלחם המלא תופס מקום אל מול הלחם הלבן, והשאלה היא מה ההבדל ביניהם והאם אכן הקמח המלא בריא יותר מהקמח הלבן? בואו נדבר על מושג שנקרא "אינדקס גליקמי". הפחמימות שאנחנו אוכלים מתפרקות במערכת העיכול, ביחקר לגלוקוז. הגלוקוז הזה חודר את זרך הדם בקצב שונה בין מזון למזון. היחס שבין קצב החדירה של גלוקוז מלחם לבן לבין גלוקוז ממזון אחר, נקרא אינדקס גליקמי. כלומר האינדקס קובע את ההשפעה של הפחמימות במזון שאנחנו אוכלים, על מידת הגלוקוז בדם.

מה הפואנטה? מסתבר שמחקר שבדק את האינדקס הגליקמי של לחם לבן ואת האינדקס הגליקמי של לחם מלא, לא מצא הבדל ביניהם. כלומר לחם מקמח מלא בעל אינדקס גליקמי זהה ללחם מקמח לבן.

העיקר שיהיה בתיאבון!

קמח לבן