לוגו אתר בטעינה

הידעת

היתרונות התזונתיים של הלחם

איך אתם אוהבים את הלחם שלכם? האם אתם יודעים שפעם, לא כל כך מזמן, היו שתי אפשרויות בלבד – לחם שחור (לחם כהה אחיד) ולחם לבן. כיום, יש כל כך הרבה סוגים של לחמים שכמעט תמיד אפשר להכיר סוג חדש, מעניין ולפעמים גם בריא באופן מיוחד. כאשר מדברים על יתרונות תזונתיים, צריך לזכור תחילה כי מדובר באחד ממקורות המזון העיקריים, של חלק עצום מאוכלוסיית העולם. הלחם הוא טעים, משביע ונותן לגופינו הרבה אנרגיה זמינה. עם זאת, המודעות הגוברת לענייני בריאות הביאה לביקוש ללחמי בריאות, בעלי יתרונות תזונתיים נוספים, חשובים ביותר.

לחם מלא בסיבים בריאים

מי לא אוהב לחמניות? זהו אחד מסוגי הלחם האהובים על כל ילד וגם על מבוגרים רבים. אבל אם כבר, אז למה לא לחמניות מקמח מלא, שבהן כמו בלחם המלא אפשר למצוא המון יתרונות. לדוגמא, זהו מקור עשיר מאוד בסיבים תזונתיים. הסיבים הללו תורמים להרגשת שובע ולכן, הם תורמים לאכילה נכונה ולדיאטה מאוזנת. אך זה לא מסתכם בכך. ידוע כיום כי צריכה גבוהה של סיבים תזונתיים חשובה עד מאוד למערכת העיכול. לדוגמא, הם מסייעים לניקוי המעי ולתהליכי עיכול טובים יותר. רופאים מסבירים כי בנוסף לכך, צריכת הסיבים מקטינה במידה ניכרת את הסיכוי למחלות קשות כגון סרטן המעי הגס.

זיכרון, ריכוז והצלחה במבחנים

כשאתם מתלבטים בין לחם רגיל או לחמניות לבין הסוג הבריא יותר, כגון לחמניות כוסמין מלא, קבלו עוד עובדה מנצחת. לחמים ומאפים מלאים מכילים פחמימות, אך כאלה שפועלות אחרת בזמן העיכול. את הקמחים המלאים על סוגיהם השונים הגוף מעכל בצורה יותר איטית. פירוק הפחמימות והסוכרים נעשה בהדרגה וזה חשוב מאוד למוח. סוכרים ופחמימות פשוטות נותנים למוח בוסט של אנרגיה אבל מהר מאוד מרגישים דעיכה. אם אתם רוצים ביצועים גבוהים יותר והרגשה טובה יותר, לאורך זמן, הקמח המלא פשוט מצוין. גם לילדים, כדאי להכין סנדוויצ'ים מלחמים מלאים. כך הם יצליחו טוב יותר במבחנים ובכלל, בבית הספר.

קלוריות? וויטמינים!

זה טבעי עבור מי שפוצח בדיאטה להביא בחשבון קלוריות בפיתה, בלחם או בכל מאפה אחר. יחד עם זאת, הביאו בחשבון שהיתרונות התזונתיים מבוססים על מרכיבים מעבר לקלוריות (וחוץ מזה, יש כמובן גם פיתות קלות ולחם קל). חלק בלתי מבוטל מהלחמים כיום מכילים לא מעט וויטמינים. במיוחד הסוג המלא, מכיל וויטמין B שיש בו תרומה חשובה לבריאות. כמו כן, לחמים מסוימים מכילים תוספת של חומרים מזינים, שהופכת אותם אפילו לעוד יותר בריאים.

לחם נותן לנו מצב רוח ולב בריא יותר                                                                                            

כשאוכלים לחם בסנדוויץ' או לצד מנה חמה של בשר או דגים או ירקות מבושלים, כדאי לאכול לאט. כך המזון מתעכל היטב ומשביע יותר. אבל כדאי לדעת שאכילה של לחם, מכל סוג שהוא, משפיעה על מצב הרוח. פחמימות מעלות את מצב הרוח הטוב וגורמות להפרשת חומרים טבעיים שמסלקים מצב רע. ומעבר לכך, לחם, במיוחד מלא, משפר מגוון רחב של מדדים רפואיים. לחם או לחמנייה או פיתה מקמח מלא טובים לבריאות הלב. הם מרחיקים מחלות לב, סוכרת ותורמים לירידה במשקל (שכידוע מאוד טובה לבריאות). ואם בוחרים בכוסמין, אז הוא הוא מספק אפילו יותר מרכיבים כגון מגנזיום וחלבון ואפילו ברזל.

מעתה זכרו – גם בדיאטה טוב וחשוב לאכול לחם. זהו מזון בסיסי, עתיר מרכיבים מזינים וחיוניים, לגוף, למוח ובכלל, לבריאות. העדיפו מאפים מקמח מלא או קמח כוסמין, אם אתם רוצים להפיק את מקסימום היתרונות התזונתיים.