לוגו אתר בטעינה

הידעת

יתרונות בריאותיים של לחמניות מקמח כוסמין

רוצים לאכול בריא יותר? הכירו את הלחמניות הבריאות שנותנות יותר. אבל לפני שנדבר על היתרונות הבריאותיים (הגדולים, יש לציין) של לחמניות מקמח כוסמין, ניתן קצת רקע עם עובדות מסקרנות ומועילות.

מקורו של הכוסמין

אז קודם כל, בואו נבין מאין הגיע הכוסמין, איפה הוא גדל ולמה הוא הופך למזון כל כך מבוקש. על פי ההערכה, כבר לפני אלפי שנים גידלו את הדגן הזה במדינות רבות באירופה. זהו דגן עתיק יומין שבמידה רבה שומר על הערכים התזונתיים הטבעיים בניגוד לדגנים מתורבתים שעברו השבחה ושינויים שונים על ידי חקלאים לאורך הדורות.

המון סיבים וחלבון

כדאי לציין כי מכוסמין אפשר להכין כל סוג וצורה של לחמנייה שעולה על דעתכם. כן, אפילו לחמניות המבורגר שעוטפות את הקציצה המפורסמת כשעושים על האש. הגרעינים של הדגן הזה ארוכים למדי ויש הסבורים כי טעמם עשיר יותר מזה של חיטה רגילה. אבל העובדה התזונתית הבריאה הראשונה שראויה לציון היא החלבונים והסיבים. בכל לחמנייה, אפילו בגודל ממוצע, תמצאו הרבה יותר חלבונים והרבה יותר סיבים תזונתיים. העובדה הזאת הופכת כל ביס למשביע מאוד. זהו פתרון אפילו למי שסובל ממערכת עיכול חלשה. חוץ מזה, מספרים כי לקמח הזה יש תכולה פחותה של גלוטן כך שמי שרוצה להפחית בצריכת הגלוטן זהו פתרון יוצא מן הכלל.

וויטמינים ומינרלים חשובים

זה נכון שבאופן כללי לחמניות מקמח מלא משביעות ובריאות, אבל כוסמין בלחמנייה שלכם נותן עוד כמה דברים טובים. למשל, נמצא כי בקמח הזה יש הרבה מינרלים וויטמינים כגון מסוג B. חלק מהוויטמינים מרוממים את מצב הרוח ואף מפחיתים כאבי ראש לאנשים שסובלים מכך. הוויטמינים הספציפיים שמצויים כאן בשפע עוזרים לשמור על בריאות הלב ומערכת הדם. אם מוסיפים לכך אינדקס גליקמי יחסית נמוך, זה אומר שהסוכר בדם עולה לאט יחסית, לאחר הארוחה. התיאמין שמצוי בקמח תורם למערכת החיסון האנושית וזה לא הכל. ישנם מינרלים נוספים שמסייעים לתחושה נעימה ולא רק בגלל הטעם. הגוף נעשה בזכותם נינוח ומאוזן לאורך זמן.

פחות הדברה ומה זה אומר

חקלאים מסבירים שיש עוד עובדות שהופכותלחמניות כוסמין מלא לבריאות לכל אחד, ילדים ומבוגרים גם יחד. מסתבר כי העובדה שמדובר על דגן עתיק וחסון, הופכת אותו לעמיד מפני מזיקים הידועים בחקלאות. אם אתם שואלים במה זה מתבטא, אז זה פשוט – צריך להשתמש בהרבה פחות חומרים להדברה בשדות. התוצאה היא שמקבלים אוכל יותר טבעי, יותר בריא, כמו שהטבע התכוון וכמו שאתם רוצים לראות בצלחת. מלבד זאת, בגלל האינדקס הגליקמי הנמוך שאותו הזכרנו, יורד הסיכון לפתח סוכר גבוה בדם (מה שמוביל לסוכרת). אז אם חיפשתם עוד סיבה לגוון את הלחמים והלחמניות שאתם אוכלים, זוהי בהחלט נקודה למחשבה.

שימו לב להרכב הקמחים

לסיום, אנו רוצים להדגיש כי לא כל אותן לחמניות כוסמין נולדו שוות. אנו לא מדוברים רק על הצורה החיצונית, שכן יש כאלה שהן מאורכות, מסולסלות, נמוכות יותר או תפוחות. אנו מתכוונים למרכיבי הלחמנייה, למה שיש בפנים. ישנן כאלה שעשויות מקמח מלא בלבד. יש שנאפות משילוב של קמחים שחלקו מלא וחלקו לא. יותר מכך, ישנן כאלה שבהן תכולת הכוסמין נמוכה יותר מסך הקמחים האחרים. זו סיבה טובה מאוד לבחור בתבונה את הלחמניות שאתם קונים הביתה, לעצמכם או לילדים. וכעת, אפשר לשלב עם טונה, עם ביצה קשה או חביתה, עם קצת ירקות טריים או עם  מוקפצים, עם גבינות או נקניקים. אכלו טעים וגם בריא.

  

יתרונות בריאותיים של לחמניות מקמח כוסמין