לוגו אתר בטעינה

הידעת

לחם כוסמין כתוספת בריאה לארוחה

אם אתם אוהבים לחם, אתם לא צריכים להתבלבל - הטענה שלחם וארוחת בריאות לא הולכים ביחד איננה חייבת להיות נכונה. מסתבר שעם הלחם הנכון, אפשר בהחלט ליצור תוספת בריאה לארוחה, לקטנים ולגדולים.

כוסמין דגן ולא כוסמת

אוהבים לנשנש לחם לא רק בסנדוויץ' אלא גם כתוספת לארוחה? כדאי להכיר את היתרונות הבריאים של לחם הכוסמין. לחם או לחמניות מקמח כוסמין ידועים כבעלי יתרונות בריאותיים מיוחדים. אם רוצים להפוך את הארוחה לבריאה, עם תוספת נגישה וגם טעימה, כדאי לכם להכיר את העובדות הבאות.

נאמר, בזיעת אפך תאכל לחם, אבל השאלה היא – איזה לחם? לחמים ניתן לאפות ממגוון רחב של מיני דגנים. ידוע כיום כי לחמים מלאים (כלומר כאלה שנאפים על בסיס קמח מלא) מכילים ערכים תזונתיים מיטביים. לעומת קמח לבן מעובד, לחם מקמח מלא נחשב ליותר בריא. אולם יש קמח ויש קמח, וקודם כל נרצה לעשות סדר. לחם מקמח כוסמין איננו לחם שעשוי מכוסמת טחונה. כוסמין איננו כוסמת (שאיננה שייכת בכלל למשפחת הדגנים). מדובר על אחד ממיני הדגן הקדומים ביותר הידועים לאדם. זהו צמח שנחשב לעמיד וחזק באופן מיוחד ויחד עם זאת, גם מקור מעולה לרכיבים תזונתיים מצוינים. בניגוד לחיטה המודרנית, שעברה לאורך מאות ואפילו אלפי שנים תהליכים שונים של שינויים יזומים, חיטת הכוסמין קרובה הרבה יותר אל הטבע. מחקרים מראים כי לחם מסוג זה מתעכל היטב, אך זה בהחלט לא היתרון הבריאותי היחיד.

סיבים טובים לשיפור תהליכי העיכול ולדיאטה

כאשר אתם אוכלים ליד המנה העיקרית או התבשיל העסיסי עם הרוטב פרוסה או שתיים של לחם כוסמין מלא, אתם עושים טוב למערכת העיכול שלכם. בכל גיל, קמח כוסמין עוזר למערכת העיכול בזכות תכולה גבוהה של סיבים תזונתיים. מבין כל מיני הדגן, זהו הקמח שמכיל הכי הרבה סיבים. זהו מקור מעולה לשמירה על עיכול בריא, למניעת נפיחות בבטן, שיפור היציאות, מניעת עצירות ומניעת תחושת ה"מלאות" לאחר הארוחה. כמו כן, זהו פתרון מעולה לשמירה על המשקל. סיבים תורמים לתחושה של שובע. כך הגוף לא אוכל יותר מכפי שהוא צריך. אפשר יותר בקלות לשמור על המשקל ולשלב תזונה בריאה, מזינה, ולא משמינה, עם אורח חיים נכון ובריא.

איזון רמת הסוכר

לחם, על פי רוב, נחשב לפחמימה אשר מעלה את רמת הסוכר בדם. כפי שידוע כיום, מרבית האנשים צורכים יותר מדי סוכר במהלך היום. לכן, חשוב לדעת שכאשר אתם אוכלים לחם כוסמין כתוספת בריאה, לארוחה בריאה, אתם עוזרים לגוף להימנע מעליה ברמת הסוכר. זהו אחד ממיני הדגנים בעלי מאפיין יוצא דופן – ערך גליקמי נמוך! כלומר, הגוף יעכל את פרוסת הלחם הבריאה לאורך זמן, מבלי להפיק רמת סוכר גבוהה. אפילו לאנשים בעלי רמת סוכר גבוהה, טרום סוכרתיים ואפילו סוכרתיים, מותר לאכול כוסמין. כמובן, לא צריך להגזים עם צריכת הלחם, אבל ליד מנה עיקרית או בכריך, זהו פתרון מיוחד ושונה, על פני לחמים מסוגים אחרים.

אפילו חלבונים וויטמינים תמצאו בפנים

בין אם לחמניות ובין אם בלחם, לכוסמין עוד יתרונות בריאותיים, חלקם מפתיעים. למשל, בפנים מגוון רכיבים תזונתיים לרבות חלבונים וויטמינים, מינרלים שונים ועוד דברים טובים. ואנו עוד לא מדברים על הטעם, שנחשב לעשיר, טעים ומיוחד במלוא מובן המילה. על פי תזונאים, קמח כוסמין שהוא טוב לעיכול ובעל ערך גליקמי נמוך מאוד גם משמש מקור לאבני בניין לתאי הגוף ואפילו עוזר לחיזוק רקמות קשות ועצמות השלד.

לחם כוסמין - תוספת בריאה לארוכה