לוגו אתר בטעינה

הידעת

האם לחם מקמח כוסמין בריא יותר מלחמניית כוסמין?

מה אתם אוכלים יותר בבית, לחמים או לחמניות? אין ספק כי הפופולריות של הלחמניות עלתה מאוד בשנים האחרונות. הרבה אנשים רוצים לדעת מה עדיף יותר, לחם או אולי לחמנייה. אבל הפעם אנו רוצים לשפר קצת את השאלה ולהתייחס לאחד מסוגי הקמחים הבריאים יותר שהושקו. הצטרפו אלינו לדו קרב, ראש בראש, מה יותר בריא, האם לחם מקמח כוסמין או אולי לחמניות שמיוצרות מאותו הקמח.

היו מדויקים לגבי הקמח שלכם

קודם כל, חשוב להבהיר שללא ספק קמח כוסמין הרבה יותר בריא לעומת קמח לבן (הפשוט יותר והוותיק). והאמת היא שהוא גם עדיף על פני קמח מלא (מהסוג הרגיל – כלומר קמח חיטה מלא). הוא מכיל הרבה מאוד סיבים, מינרלים וויטמינים. אבל זה לא מספיק בשביל להחליט מה יותר בריא, לחמניית כוסמין לעומת לחם מהסוג הזה. הדגש הוא שישנן מאפיות שבהן מקפידים שהקמח של הלחמניות יהיה מהסוג של כוסמין המלא, ושם לא מערבבים אותו עם קמח לבן. כלומר, כאשר קונים שם לחמנית כוסמין, הרי שמדובר על מאה אחוז בריאות. אבל זה עדיין לא אומר שבמאה אחוז מהלחמים יהיו בהכרח אותם סוגי קמחים. צריך להבין שערבוב של קמחים עלול להוריד את אחוז הקמח הבריא, וזה נכון בין אם מדובר בלחם ובין אם מדובר בלחמנייה. אז התשובה המפורטת היא זאת:

1.      אם הלחמנייה עשויה ממאה אחוז קמח כוסמין, הרי שהיא מופת של בריאות וטעם. היא מכילה מקסימום סיבים תזונתיים ויש לה ערך גליקמי נמוך יחסית.

2.      אם מדובר בלחמנייה שעשויה משילוב של קמח כוסמין עם קמח לבן רגיל, אז היא תהיה קצת פחות מומלצת אבל עדיין היא יכולה להיות טובה מאוד.

3.      לחם שמוגדר מלא אבל שיעור קמח הכוסמין שבו איננו גבוה, קרוב בטיבו ללחם מלא רגיל.

4.      אם מדובר על לחם כוסמין ששיעור הכוסמין שבו גבוה, הרי שמדובר בבחירה טובה, לא פחות מאשר לחמנייה איכותית מסוג דומה.

הקשר בין בריאות לבין כמות

האם העובדה שקניתם לחמניות כוסמין מלא הביתה, הופכת את המאכל הבסיסי הזה למשהו שאי אפשר להפריז בו? כעת נרצה להעמיד דברים על דיוקם המלא. הן כאשר מדובר עם לחם והן כאשר מדובר על לחמניות, מדובר בדגן בסיסי שמומלץ ומתאים לאכילה יום יומית. יחד עם זאת, מדובר עדיין בפחמימות ולא נכון יהיה להפריז יתר על המידה.

אמנם כוסמין מאופיין בערך גליקמי נמוך יותר מזה של חיטה, אך זה עדיין פחמימות. הבעיה עם לחמניות נוצרת כאשר מלווים כל ארוחה עם לחמנייה. לחמנייה נתפסת כ"מנה" בפני עצמה ורק מעטים הם האנשים שחוצים אותה ומסתפקים בחצי. לעומת זאת, עם פרוסות לחם יש הרבה יותר גמישות.  אפשר לאכול פרוסה אחת, או שתיים או יותר. על מנת לשלוט בצורה טובה בכמויות הפחמימות והסיבים שצורכים ביום, לא צריך להגזים עם מספר הלחמניות היומי שלכם.

אז אם נרצה לסכם, השורה התחתונה היא כזאת – קמח כוסמין בריא יכול להיות זהה בין אם מדובר בלחמנייה ובין אם מדובר בלחם. צריך להיות ערים לסוג הקמח (והרכב הקמחים), בפרט אם לא מדובר על 100 אחוז קמח כוסמין. בנוסף, למרות שהקמח הזה בריא, עדיין לא צריך להפריז. לבית הספר או לעבודה, כריך מלחם שכזה ומעת לעת לחמנייה, זהו פתרון בריא, מתבקש וטעים. וכשרוצים להתפנק בארוחה מהירה, לחמנייה עם המבורגר או קציצה, או כריך עם חביתה, על בסיס כוסמין, מהווים פתרון בריא וקל להכנה.

 

האם לחם מקמח כוסמין בריא יותר מלחמניית כוסמין?